John Boos, 41PB244-1D30R, Sink, (1) One Compartment
John Boos
UPC/GTIN
Product Code: 41PB244-1D30R
Call to place an order: (239) 592-5595 or email info@avantenaples.com
John Boos, 41PB244-1D30R, Sink, (1) One Compartment is available to buy in increments of 1
Product Overview / Details
  • Pro-Bowl Sink
  • 1-compartment
  • 58-3/16"W x 29-1/2"D x 44-1/16"H overall size
  • 1 24"W x 24 front-to-back x 14 deep compartment
  • 1 30 right drainboard
  • 10"H boxed backsplash with 45 top & 2 return
  • 1 set of splash mount faucet holes with 8 centers
  • 3-12 die-stamped drain opening
  • 14300 stainless steel construction
  • stainless steel legs
  • adjustable front & side bracing
  • adjustable bullet feet
  • NSF
  • CSA-Sanitation
  • KD
Description
Upgrade your restaurant's service with the John Boos 41PB244-1D30R Sink. This one-compartment sink is designed to enhance efficiency and cleanliness in your commercial kitchen. With its 24" x 24" x 14" deep compartment and 30" right drainboard, you'll have plenty of space for washing and drying dishes. The 10" high boxed backsplash with a 45° top and 2" return helps prevent water from splashing onto your walls, while the splash mount faucet holes with 8" centers provide easy access to water. Made of durable 14300 stainless steel, this sink is built to withstand the demands of a busy restaurant environment. The stainless steel legs, adjustable front and side bracing, and bullet feet ensure stability and easy leveling. NSF and CSA-Sanitation certified, this sink meets the highest standards of cleanliness and safety. Upgrade your restaurant's kitchen with the John Boos 41PB244-1D30R Sink and experience improved functionality and hygiene.